koupě domu
Zní to jako klišé, ale pokud člověk dělá velké rozhodnutí, měl by si na to udělat čas a vše si pořádně promyslet.
Myslím, že při koupi domu, bytu či pozemku je nejdůležitější první pocit. Mnohokrát mi lidé řekli, že jejich první pocit při prohlídce sice nebyl dobrý, ale okolnosti jako cena, rodinná situace, práce, dům nebo byt, kde žili, je donutily, aby jej koupili. Po krátké době se většinou stalo to, že dostali lepší nabídku, kterou už ale přijmout nemohli.
Několikrát jsem radil lidem, že když neví, ať se pomodlí nebo si jen řeknou: “Bože, pomoz nám.” I když mnozí nebyli věřící, po nějaké době zjistili, že to funguje. Možná to nebude fungovat vždycky a všude, ale jsem přesvědčen, že to má velký význam pro všechny.
Dnes je moderní kupovat nemovitosti tzv. “od stolu” podle fotek, studie nebo modelu nějaké developerské společnosti. Byl jsem u lidí, kteří si vybrali dům na maketě modelu ulice, ale fyzicky se nebyli podívat na místě, kde dům bude stát. Bylo jim jedno, že na tom místě byla dříve bažina, která se zavezla odpadem. Zajímalo je jenom to, jak bude dům po výstavbě vypadat. Po roce bydlení jim začaly zdravotní potíže, dům začal praskat a vytvářela se plíseň. Proto je dobré před koupí přijet na místo, pozemek či nemovitost si projít a zeptat se lidí v okolí. Někdy se dozvíte věci, které se při prodeji neříkají.
V osmdesátých letech byla v Olomouci onkologem MUDr. Jurýškem vypracována studie, která seřadila onkologicky nemocné pacienty podle místa jejich bydliště. Bylo zjištěno, že jsou například panelové domy, ve kterých onemocnělo větší množství lidí onkologickým onemocněním. Všichni tito lidé spali v jedné stupačce v ložnici u okna. V sousedních vchodech tento problém nebyl. Zóna působí vertikálně, což znamená, že lidé ve stejném místě nad sebou mají stejné problémy.
Mnoho lidí si řekne, že to, co tady píšu je samozřejmostí, ale za svou praxi jsem bohužel potkal velké množství lidí, kteří o tom nikdy neslyšeli a toto jednání je nenapadlo.